Bydgoszcz geriatra

Co to jest geriatria?

Geriatria zajmuje się zdrowiem ludzi powyżej 60 roku życia. Z wiekiem pogarszają się funkcje narządów i pojawiają się kolejne dolegliwości. U pacjentów powyżej 75 r.ż. często występuje 5 i więcej chorób przewlekłych. Wśród nich pojawiają się choroby i problemy typowe dla wieku podeszłego, takie jak:

– depresja

– lęk

– zaburzenia pamięci

– majaczenie

– upadki

– złamania w przebiegu osteoporozy

– zaburzenia chodu i równowagi


Ponadto seniorzy mają choroby występujące w różnych przedziałach wiekowych, ale zdecydowanie częściej w starości. Należą do nich m.in.:

– cukrzyca

– nadciśnienie tętnicze

– zaburzenia rytmu i przewodzenia serca

– miażdżyca

– przewlekła obturacyjna choroba płuc

W wielochorobowości zasady farmakoterapii są odmienne. Rolą geriatry jest ograniczenie liczby leków do niezbędnych dla utrzymania komfortu życia, koordynowanie zaleceń innych specjalistów. Szczególny nacisk lekarz kładzie na polipragmazję, powikłania polekowe i interakcje leków, które bardzo często wywołują jatrogenne zespoły geriatryczne, kaskady przepisywania. Nierzadko występuje też niedostateczne leczenie.

Aktualnie standardy postępowania terapeutycznego odnoszą się do jednej choroby i młodszych pacjentów, brakuje standardów leczenia w wielochorobowości i starszej populacji, która dodatkowa jest bardzo heterogenna.

Geriatra stosuje zasady farmakoterapii zgodnie z kryteriami Beers’a, „STOPP/START”, STOPPFALL i.in.

Lekarz geriatra ocenia pacjenta za pomocą całościowej oceny geriatrycznej (COG), to znaczy uzyskuje informacje o wszystkich chorobach, dolegliwościach, ograniczeniach dotyczących zdrowia fizycznego, psychicznego, sprawności funkcjonalnej. Na podstawie COG ustala indywidualne leczenie dla seniora. Poza częstą polipragmazją, pacjenci 60+ narażeni są też na niedodiagnozowanie i w konsekwencji brak odpowiedniego leczenia.